Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju učestvuje u projektu “Rešenja za fitoremedijaciju i čistiju proizvodnju biogoriva sa zagađenih zemljišta širom sveta” – Phy2Climate finansiranog od strane Horizont 2020. Na projektu radi 17 partnera iz 9 zemalja, a pilot lokacije su postavljene u Španiji, Srbiji, Litvaniji i Argentini.Sastanak partnera projekta održan je početkom juna, a ovom prilikom ogranizovan je i obilazak oglednih polja na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad.
Ovo je jedan u nizu od 11 projekata finansiranih od strane Horizont 2020, na kojem učestvuje Institut za ratarstvo i povrtarstvo, a ovaj projekat se bavi remedijacijom iliti “čišćenjem” zemljišta uz pomoć biljaka, na taj način stvarajući biomasu koja ima potencijal da se koristi za dobijanje biogasa.
Pojedine biljne vrste imaju visok kapacitet za izdvajanje teških metala i organskih zagađujućih materija iz zemljišta. Ovakav vid remedijacije naziva se fitoremedijacija. U Evropskoj Uniji više od 70% zemljišnih ekosistema je pogođeno zagađenjem zemljišta, a time se smanjuje i kvalitet vode i hrane. Uzgajanjem energetskih useva na zagađenim zemljištima, Phy2Climate projekat ima za cilj da izvrši remedijaciju zemljišta i stvori žetveni proizvod. Zadatak stručnjaka sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo kao i ostalih institucija, učesnika u projektu je da selekcijom biljnih vrsta na zagađenom lokalitetu dobiju odgovarajuću količinu biomase i da urade sve analize kako bi pokazali da li je remedijacija uspešna ili ne. Termo-katalitičkim reformisanjem (TCR) biomasa se pretvara u biogoriva, za sektor drumskog transporta i transporta, kao i u bio-koks koji se koristi u industriji čelika. Velika prednost ove tehnologije je visoka fleksibilnost same sirovine. Zahvaljujući ovim rešenjima degradirano zemljište može da se oporavi , da se poveća unos ugljenika u zemljište i da ono opet bude pogodno za poljoprivredu