Kukuruz je biljna vrsta koja zauzima konstantnu velike površine širom naše zemlje, uglavnom oko 900.000 hektara. Zbog loših vremenskih uslova prošle godine, neki poljoprivredni proizvođači odlučili su da ove godine potraže alternativu kukuruzu, ali se očekuje da će ova biljna vrsta ostati dominantna na njivama širom Srbije.
Na teritoriji Srbije postoji veći broj tipova zemljišta i samim tim uslovi za proizvodnju kukuruza nisu svuda isti. Na osnovu rezultata žetve u 2022. godini dobili smo podatak da je najviši prinos ostvaren u Valjevu dok je najniži ostvaren u Zrenjaninu.
Prilikom izbora hibrida mora se voditi računa o njihovim karakteristika, među kojim je bitna i tolerantnost na sušu. FAO grupa 600 biološki gledano ima najveći potencijal za prinos, ali ako uzmemo u obzir vremenske uslove poslednjih godina, sve veći broj poljoprivrednih proizvođača gaji hibride FAO grupa 350 i 450 i sa njima postižu najbolje rezultate, navodi dr Goran Bekavac iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.
Traži se setvena jedinica više NS seme hibrida najnovije generacije, a među njima najtraženiji su hibridi FAO grupe 400 do 450, u koje spadaju NS 3023, NS 4000 i NS 4006. Veoma velika potražnja je i za Ultra hibridima, među kojim su NS 444 Ultra, NS 5041 Ultra i NS 640 Ultra, što je očekivani imajući u vidu sve veći problem sa korovima.
Setveni sloj zemlje treba da se zagreje na temperaturu 10°C do 12°C, tako da ukoliko vremenski uslovi dozvole sa setvom kukuruza će moći da se počne krajem marta ili početkom aprila. Gustina setve zavisi od padavina, ali poljoprivredni proizvođači treba da se drže optimalnog sklopa koji je preporučen za hibrid koji će posejati, ističe dr Bekavac.
Za sve stručne savete poljoprivredni proizvođači mogu da se obrate stručnjacima iz Instituta za ratarstvo i povrstarstvo, instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.