Zemljište je jedan od najvažnijih prirodnih resursa i neprocenjivo je dobro celog čovečanstva. Analiza zemljišta predstavlja utvrđivanje opšteg stanja zemljišta na kojem se planira poljoprivredna proizvodnja i to je prvi korak ka uspešnoj proizvodnji. Svaka biljna vrsta ima specifične potrebe za hranjivim materijama, pa je unošenje i doziranje đubriva i drugih materijala za popravku zemljišta veoma bitan faktor za pravilan razvoj useva. Analiza zemljišta nam daje informaciju o prisutnim hranivima u zemljištu i osobinama zemljišta koje utiču na njihovu pristupačnost biljkama na osnovu čega se vrše dalji obračuni potrebne količine đubriva ili materijala za popravku zemljišta u skladu sa potrebama određenog useva.
Standardnom laboratorijskom analizom zemljišta određuje se reakcija zemljišta (vrednost pH) i to aktivna i supstituciona kiselost, sadržaj slobodnog kalcijum karbonata u obliku CaCO3, sadržaj organske materije (humusa), sadržaj lakopristupačnog fosfora u obliku P2O5 i sadržaj lakopristupačnog kalijuma u obliku K2O. Na osnovu dostavljenog plana setve, poljoprivredni proizvođači dobiju preporuku o pravilnom đubrenju za naredne četiri godine, u smislu količine đubriva (sredstava za ishranu biljaka organskih i mineralnih, materijala za popravku zemljišta i dr.), kao i vremena njegove primene.
Analizom zemljišta dobija se i preporuka za primenu adekvatnih agrotehničkih i meliorativnih mera, sa ciljem zaštite i očuvanja fizičkih, hemijskih i bioloških svojstava poljoprivrednog zemljišta i postizanja optimalnih prinosa gajenih biljnih vrsta, uz očuvanje životne sredine.
U Laboratoriji za zemljište i agroekologiju Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, kao akreditovanoj i jedinoj referentnoj laboratoriji mogu da se urade analize za određivanje osnovnih, kao i dopunskih parametara plodnosti zemljišta. Akreditovana Laboratorija Instituta može pouzdano da preporuči koja biljna kultura je najpodesnija za setvu na ispitanom zemljištu, kako za proizvođače koji se bave ratarstvom, tako i za one koji se bave voćarstvom.
Investicija u analizu zemljišta se isplati, jer se racionalnim primenom sve skupljih đubriva postiže profitabilnija proizvodnja, povećanjem prinosa ili smanjenjem troškova đubrenja. Kontrola plodnosti zemljišta izvodi se po potrebi, a najmanje svake pete godine, što je i zakonska obaveza svakog vlasnika, odnosno korisnika poljoprivrednog zemljišta.