Institut za ratarstvo i povrtarstvo, svojim najvećim delom, se nalazi na Rimskim šančevima.
Svima je poznat taj naziv, ali šta su zapravo Rimski šančevi?
Ova gradska četvrt Novog Sada, okružena naseljima Klisa i Gornje Livade na jugu, gradskom deponijom na istoku, atarom po salašima poznatog naselja Čenej na severu i atarom Rumenke na zapadu, obiluje vrhunskim poljoprivrednim zemljištem, privredno-industrijskim pogonima, ali i objektima za stanovanje.
Naziv naselja potiče od, zemljanih tvorevina, poznatih kao šančevi. Zbog svoje povoljne pozicije i plodne zemlje, Rimski šančevi su odvajkada intrigirali osvajače koji su želeli da ih pripoje kao svoju teritoriju. Oduvek je to bilo privlačno mesto za naseljavanje raznih naroda. Tako, Rimski šančevi jasno svedoče o strateškoj važnosti prostora na kojem je kasnije formirana Racka varoš, a zatim i Novi Sad.
Ta oblast je takođe poznata po meteorološkoj stanici, koja je osnovana još davne 1860. godine. A potom, duže od 80 godina kasnije, osnovan je na ovom prostoru Institut za ratarstvo i povrtarstvo, kao Poljoprivredna ogledna i kontrolna stanica, odlukom Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije.
Naš Institut nije slučajno smešten ovde. Na plodnom tlu Rimskih šančeva, omogućeno nam je gajenje raznovrsnih biljnih vrsta. Tako je, tokom 85 godina postojanja, Institut stvorio preko 2300 sorti i hibrida u preko 50 biljnih vrsta, pri čemu je više od 1000 ovih biljnih stvorenih sorti i hibrida registrovano i gaji se i u inostranstvu.
Danas kompleks Instituta za ratarstvo i povrtarstvo predstavlja savršenu celinu koji obuhvata niz specijalizovanih Odeljenja sa priradajućim kompleksima zgrada. Proizvodnja visoko kvalitetnog semena, jedna od delatnosti našeg svetski poznatog Instituta, upotpunjena je prisustvom modernog doradnog centrom koji omogućava potpunu kontrolu dorade semena, posebno bitnog segmenta semenarstva. Tu je naravno i novosađanima i ljudima iz okoline poznati Distributivni centar, koji poljoprivrednim proizvođačima pruža mogućnost ne samo nabavke semena, već i dobijanja potrebnih saveta u vezi sa izborom sorti i hibrida i njihovim gajenjem.
U poslednjih više od tri decneije, jedna od najprepoznatljivih karakteristika ovog prostora su manifestacije koje Institut tradicionalno održava na plodnim poljima Rimskih šančeva. Dan polja strnih žita, uljane repice i krmnog bilja, koji se održava početkom juna, i Jesenji – Veliki Dan polja kukuruza, soje i suncokreta, koji se održava početkom septembra. To su žive izložbe savršeno odgojenih biljnih kultura i podjednako privlače naučnike, agronome i poljoprivredne proizvođače iz cele Srbije, ali i šireg regiona. Na tom kultnom mestu, svi oni imaju odličnu priliku da razmenjuju znanje i iskustvo, kako međusobno, tako i sa stručnjacima iz Instituta. A ovi događaji su i savršena prilika za upoznavanje sa aktuelnim sortimentom semena kompanije NS seme koje će nakon toga preplaviti njive Srbije, regiona i njive udaljenih prostora i kontinenata.
Iako su Rimski šančevi možda na neki način bili zaboravljeni u jednom periodu postojanja, zahvaljujući bogatoj istoriji i Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, ova gradska četvrt danas postavlja jedno od značajnih mesta u postojanju i istoriji grada Novog Sada.