Dana 3. jula 2014. godine je održan međunarodni poljoprivredni forum pod nazivom “VolgaAgro – 2014” u ruskom gradu Saratovu, na kome su učestvovali predstavnici Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Vladimir Strugar, pomoćnik direktora za komercijalne poslove, dr Sandra Cvejić, naučni saradnik na oplemenjivanju suncokreta i Dragana Savin, prof. ruskog jezika.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo je predstavila dr Sandra Cvejić i prezentovala dostignuća u oplemenjivanju suncokreta. Govorila je o osnivanju Instituta, o razvoju, laboratorijama, o Odeljenju za uljane kulture, o programu oplemenjivanja suncokreta i načinu rešavanja problema koji nastaju u gajenju suncokreta.
Nastup Instituta je bio veoma zapažen a i naučnici i stručnjaci su prilazili sa pitanjima o Institutu, proizvodnji suncokreta, načinu borbe protiv bolesti, ekološkim načinima gajenja biljaka i sl.
Učešće u forumu je inicirao poslovni partner iz ruske firme Himstar sa sedištem u Moskvi, generalni direktor Vladislav Sokolovič i dr Aleksandar Šarahovu, kao i Valerij Šamanov iz Saratova. U toku boravka u Saratovu obavljeno je i više poslovnih pregovora o pravcima buduće saradnje sa ruskim partnerom.
Sam skup je organizovan uz podršku Ministarstva poljoprivrede saratovske oblasti kao međunarodni poljoprivredni forum, u kojem su učestvovali predstavnici velikih poljoprivrednih i trgovačkih korporacija iz Rusije i inostranstva, kao i poljoprivredni stručnjaci iz mnogih ruskih oblasti, Australije, SAD, Švajcarske, Škotske i iz Srbije.
Svoje pozdrave učesnicima uputili su predsednik odbora za agrarna pitanja Državne dume Ruske Federacije Nikolaj Pankov i gubernator saratovske oblasti Valerij Radaev. Na otvaranju foruma prisustvovao je i zamenik predsednika Vlade –ministar poljoprivrede saratovske oblasti Aleksandar Solovjov. U svom govoru, gospodin Solovjov je pojasnio koji su to osnovni pravci razvoja poljoprivrednog kompleksa saratovske oblasti, ističući da budućnost poljoprivrede u velikoj meri zavisi od inovacija, novih ideja i tehnologija.
U okviru predavanja i prezentacija na forumu su učesnici raspravljali o pokazateljima uspešne proizvodnje kao i tehnologijama gajenja prvenstveno uljanih kultura, a poseban akcenat je stavljen na organizaciju poljoprivredne proizvodnje u klimatskoj zoni Povolžja i načinima smanjena razika u proizvodnji.