Rukovodioci odeljenja i laboratorija Instituta

dr Milan Mirosavljević
dr Milan MirosavljevićRukovodilac Odeljenja za strna žita
dr Božana Purar
dr Božana PurarRukovodilac Odeljenja za kukuruz
Dr Božana Purar rođena je u Osijeku 25.02.1962. godine. Osnovnu i srednju školu završila je u Osijeku i diplomirala na Poljoprivrednom fakultetu Sveučilišta u Osijeku 1986. godine smer ratarstvo, na kojem je i odbranila Magistarsku tezu iz oblasti fitopatologije 1989. godine. Doktorsku disertaciju iz oblasti fitopatologije i genetike odbranila je 1998. na katedri za Genetiku i oplemenjivanje biljaka na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. U periodu od 1986-1993. bila je zaposlena kao asistent na Poljoprivrednim fakultetu u Osijeku na predmetu Fitopatologija s fitofarmacijom. Od 1993. godine zaposlena je u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu u Odeljenju za kukuruz na poslovima fitopatologa. U zvanje načnog saradnika izabrana je 1999. godine, u zvanje višeg naučnog saradnika 2002. godine, a u zvanje naučnog savetnika 2008. godine. U dva navrata je bila član Naučnog veća Instituta. Specijalizaciju iz oblasti fitopatologije obavila je 2001. godine u Plant Breeding Institute, Cobbitty, NSW, Australia. Bila je član tima studijskog putovanja za bilateralnu saradnju Ministarstva poljoprivrede Amerike i Srbije, U.S. – Serbia and Montenegro cooperation for research of corn rootworm (Diabrotica spp) 2003. godine kao i kursa Double haploids in maize breeding and research, Institute of Plant Breeding, Seed Science and Population Genetics, Universität Hohenheim, Germany 2013. godine. Učestvovala je na 6 nacionalnih projekata tehnološkog razvoja. Autor i koautor je na više od 130 naučnih i stručnih publikacija i koautor na 109 hibrida kukuruza registrovanih u Srbiji i 50 hibrida registrovanih u Inostranstvu. Od oktobra 2022. godine obavlja funkciju upravnika Odeljenja za kukuruz. Služi se engleskim jezikom. Udata je i ima dvoje dece.
dr Vuk Đorđević
dr Vuk ĐorđevićRukovodilac Odeljenja za leguminoze
Dr Vuk Đorđević je rođen 06.01.1979. godine u Novom Sadu. Diplomirao je 2002. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Magistrirao je 2007. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, smer genetika i oplemenjivanje biljaka. Doktorsku disertaciju pod nazivom “Biohemijska karakterizacija visokoproteinskih genotipova soje“ odbranio je 2010. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Specijalističko usavršavanje, u trajanju od 6 meseci, iz oblasti genetike, oplemenjivanja i fiziologije soje, obavio je 2008. godine na Iowa State University, IA, US. Zvanje naučnog saradnika stekao je 2011, višeg naučnog saradnika 2017, a naučnog savetnika 2022. godine.
Zaposlen je u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju od 2003. godine. Oblast istraživanja kojom se bavi je genetika i oplemenjivanje soje. U periodu 2018-2020. bio je rukovodilac tima oplemenjivača u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad. Od 2020. do 2022. bio je rukovodilac Departmana za genetiku i oplemenjivanje biljaka. Od 2022. godine je rukovodilac Odeljenja za leguminoze. Član je Upravnog odbora Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, od 2023. godine.
Do sada je publikovao preko 250 naučnih rezultata u vidu naučnih radova, poglavlja u monografijama, saopštenja na skupovima međunarodnog i nacionalnog značaja. Većina radova je iz naučne oblasti Genetika i oplemenjivanje biljaka. Autor je i koautor 75 sorti soje, registrovanih i realizovanih u našoj zemlji i inostranstvu. Hiršov indeks iznosi 15 (Scopus, 2023). Bio je član za ocenu, odbranu, kao i mentor više doktorskih disertacija. Organizovao je dve međunarodne konferencije posvećene leguminozama. Jedan je od osnivača međunarodnog udruženja International Legume Society ILS, a član je i brojnih naučnih i strukovnih udruženja. Do sada je učestvovao (član projektnog tima, rukovodilac radnog paketa, rukovodilac projekta) u relizaciji preko 20 projekata finansiranih od strane Republike Srbije (Ministarstva prosvete, nauke i tehiološkog razvoja, Pokrajinskog sekretarijata za nauku, Fonda za nauku), Evropske Unije (Sedmi okvirni program, Horizon 2020, Horizon Europe) i drugih međunarodnih institucija.
Član je Društva genetičara Srbije (potpredsednik Sekcije za oplemenjivanje organizama), Društva selekcionera i semenara Srbije i Centra izuzetnih vrednosti za leguminoze. Recenzent je u brojnim međunarodnim časopisima.
dr Vladimir Sikora
dr Vladimir SikoraRukovodilac Odeljenja za povrtarske i alternativne biljne vrste
Dr Vladimir Sikora je rođen 07.03.1967. godine u Bačkom Petrovcu. Diplomirao je 1990. godine na Visokoj poljoprivrednoj školi u Njitri (Slovačka). Magistrirao je 2000. a doktorirao 2005. godine na poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu smer genetika i oplemenjivanje biljaka. Specijalističko usavršavanje iz oblasti oplemenjivanja sirkova je apsolvirao 2006. godine na TAM (College Station, Teksas, USA). Do sada je publikovao preko 200 naučnih rezultata u vidu naučnih radova, poglavlja u monografijama, saopštenja na domaćim i međunarodnim skupovima, registrovanih i realizovanih sorti. Autor je 20 sorti i hibrida alternativnih biljnih vrsta (sirak, proso, uljana tikva, uljani lan, facelija, duvan, industrijska konoplja, heljda) registrovanih i realizovanih u zemlji i inostranstvu. Član je EUCARPIA sekcije za kukuruz i sirak, Društva genetičara Srbije, Nacionalne asocijace konopljara Srbije, Global Hemp Innovation Center (Corvalis, Oregon, USA). Član uređivačkog odbora časopisa: Alternative Crops and Cultural Practices. Učestvovao je u realizaciji 7 nacionalnih projekata finansiranih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Pokrajinskog sekretarijata za nauku i 4 međunarodna projekta. U institutu za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju je zaposlen od 1992. godine. U zvanje naučnog savetnika za oblast oplemenjivanje biljaka je izabran 2017. godine.
dr Vladimir Miklič
dr Vladimir MikličRukovodilac Odeljenja za suncokret
Dr Vladimir Miklič, naučni savetnik, zaposlen je u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada 1990. godine, na Odeljenju za uljane kulture, radio je na poslovima semenarstva i dorade hibridnog semena suncokreta. U periodu od 1996. do 2000. godine boravio je više puta u Indiji, u ukupnom trajanju od preko 2 godine na poslovima kontrole semenske proizvodnje i zimske oplemenjivačke generacije, kao i edukacije indijskih stručnjaka za poslove oplemenjivanja i semenarstva suncokreta. Na sličnim poslovima proveo je preko godinu dana u Argentini u periodu od 2001. do 2007. godine. Bio je upravnik Odeljenja za uljane kulture od 2006. do 2015. godine, kada postaje pomoćnik direktora za međunarodne komercijalne poslove. Od 2016. bio je pomoćnik direktora za organizaciju proizvodnje i plasman proizvoda. U periodu 2017–2018. bio je rukovodilac Odeljenja za industrijsko bilje a potom rukovodilac Odeljenja za suncokret. Od 2021. do 2023. bio je pomoćnik direktora za međunarodne komercijalne poslove, tokom 2023. godine savetnik za semenarstvo, a od 2023. godine je rukovodilac Odeljenja za suncokret. U periodu 2005–2014. godina bio je član Upravnog odbora Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad u koji je ponovo biran 2023. godine, a bio je i član Skupštine Nacionalne laboratorije za ispitivanje semena 2007. i 2008. godine. Član je Board-a International Sunflower Association (ISA) od 2012. godine, a od 2016. do 2022. bio je predsednik Borda ISA. U tom svojstvu je bio predsednik Organizacionog odbora 20. Međunarodne konferencije o suncokretu 2022. godine u Novom Sadu. Član je Odbora Grupacije za proizvodnju, preradu i promet uljarica i jestivog ulja Poslovne zajednice za industrijsko bilje Srbije. Bio je generalni sekretar Društva selekcionera i semenara Republike Srbije, član Upravnog odbora Privredne komore Srbije i Predsedništva Zajednice instituta Srbije. Od 2020. godine predsednik je Nadzornog odbora Pionir AD Srbobran. Kao predstavnik Instituta posećivao je institute u Rusiji, Ukrajini, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Turskoj, Hrvatskoj, Argentini, Kini, Uzbekistanu, Indiji i Iranu. U tri navrata 2004, 2009. i 2017. godine boravio u Kini u institutima iz Luoung-a i Baichenng-a i u Bayannur-u, održavši seriju predavanja po pozivu. Kao predstavnik Srbije 2009. godine učestvovao je u F.A.O. Regional Consultation and Workshop on Seed Production, u Budimpešti, Mađarska. Objavio je blizu 400 naučnih radova i tri poglavlja u monografskom delu. Koautor je preko 100 hibrida suncokreta priznatih u inostranstvu i u Srbiji. Učestvovao je na više domaćih i međunarodnih skupova, na mnogima i kao moderator. Učestvovao je na većem broju naučnih projekata u zemlјi i inostranstvu i rukovodio bilateralnim projektom sa Kinom (2013–2015). Od 2015. je predavač po pozivu na doktorskim studijama Polјoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
dr Snežana Jakšić
dr Snežana JakšićRukovodilac Laboratorije za zemljište i agroekologiju
dr Zorica Nikolić
dr Zorica NikolićRukovodilac Laboratorije za ispitivanje semena
Naučni savetnik. Radni odnos u Institutu zasnovala je 1994. godine kao istraživač saradnik na poslovima određivanja genetičke čistoće semena i identifikacije hibrida. Magistrirala je 2000. godine, a doktorirala 2002. godine. U zvanje naučnog saradnika izabrana je 2004, višeg naučnog saradnika 2008, a zvanje naučnog savetnika stekla je 2011. godine. Aktivno je učestvovala u osnivanju i opremanju Laboratorije za savremene molekularne metode kao i njihovu praktičnu primenu u ispitivanju kvaliteta semena, na uvođenju i razvijanju različitih metoda za utvrđivanje prisustva genetički modifikovanih organizama. Od 2010. godine raspoređena je na poslove rukovodioca akreditovane Laboratorije za ispitivanje semena. Objavila je preko 200 radova i saopšenja kao i više tehničkih rešenja. Od 2007 godine član je Stručnog saveta za biološku sigurnost pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Bila je član radne grupe za primenu mlekularnih markera u registraciji i zaštiti sorti biljaka International Seed Federation i predstavnik Srbije u radnoj grupi UPOV-a za biohemijske i molekularne markere. U periodu 2015- 2018. godine bila je predsednik Naučnog veća Instituta, a od 2021. ponovo je na istoj funkciji. Bila je član Upravnog odbora Instituta za zaštitu bilјa i životnu sredinu (2010-2018) i član Saveta Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu (2012-2015). U periodu 2014-2018. godine bila je član Komisije za sticanje naučnih zvanja, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Obavila je više studijskih putovanja i usavršavanja u zemlјi i inostranstvu.
dr Ankica Kondić Špika
dr Ankica Kondić ŠpikaRukovodilac Laboratorije za biotehnologiju
Naučni savetnik, rođena je 1971. godine u Novom Sadu. Diplomirala je na Polјoprivrednom fakultetu (ratarsko-povrtarski smer) u Novom Sadu 1994. godine. Na istom fakultetu je i magistrirala 1999. godine na smeru Genetika i oplemenjivanje bilјaka. Jednogodišnju specijalizaciju iz oblasti molekularne biologije i transformacija bilјaka obavila je u periodu 2000-2001. godine, u International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (ICGEB), NјuDelhi, Indija. Doktorsku disertaciju iz ove oblasti odbranila je 2005. godine na Polјoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Od 1995-2001. godine radi u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, kao stipendista Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srbije. Radni odnos u Institutu zasnovala je 2001. godine u Zavodu za strna žita, na poslovima biotehnologa. Bila je rukovodilac dva nacionalna projekta i koordinator tima iz Instituta na pet međunarodnih projekata iz različitih programa (FP7, COST, EPPN, EMPHASIS). Član je Uređivačkog odbora nacionalnog časopisa Ratarstvo i povrtarstvo, kao i međunarodnog časopisa Genetika. Kao autor ili koautor objavila je preko 260 naučnih radova, od čega 40 u međunarodnim časopisima, koautor je jedne monografske studije i poglavlјa u monografiji nacionalnog značaja. Rukovodilac Odelјenja za biotehnologiju bila je u periodu 2012-2017. Šef Laboratorije za biotehnologiju u Odelјenju za strna žita bila je od februara 2017. do novembra 2020., kada postaje rukovodilac novoosnovane organizacione jedinice Laboratorija za biotehnologiju.