U okviru evropskog projekta CROPDIVA, održan je Dan polja u Bačkom Petrovcu na Odeljenju za povrtarske i alternativne biljne vrste, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.

Evropska komisija u okviru programa Horizon 2020 je odobrila projekat CROPDIVA (Climate Resilient Orphan croPs for increased DIVersity in Agriculture – Klimatski  prilagodljiviji manje zastupljeni usevi za unapređenje diverziteta u poljoprivredi). Projekat se realizuje kroz saradnju stručnjaka iz 12 zemalja, sa 27 različitih univerziteta, kompanija i organizacija. Univerzitet u Gentu je koordinator ovog četvorogodišnjeg projekta, koji je počeo 1. septembra, 2021. Institut za ratarstvo i  povrtarstvo je jedan od učesnika, a rukovodilac projekta u Institutu je prof. dr Radivoje Jevtić.

Cilj projekta je da se poveća biodiverzitet vraćanjem na polja šest nedovoljno iskorišćenih ratarskih useva: ovsa, golozrnog ječma, tritikalea, heljde, boba i lupine.

Trogodišnji rezultati istraživanja pokazali su da odabrane biljne vrste imaju dobar genetski potencijal, otpornost na stres i poboljšanu nutritivnu vrednost. Ove osobine se mogu iskoristiti u programima oplemenjivanja biljaka. Ovi usevi imaju i velike ekološke prednosti. Na primer, mnogi od njih imaju cvetove bogate nektarom ili poseduju sposobnost fiksiranja azota iz vazduha. Ovo će dovesti do sposobnosti prilagođavanja klimatskim promenama, boljeg korišćenja genetskih resursa i povećanja raznovrsnosti prehrambenih proizvoda.

Danu polja CROPDIVA, prisustvovalo je oko 100 ciljano pozvanih naučnika, privrednika i poljoprivrednika. Na selekcionom polju, Dr Vladimir Sikora upoznao je učesnike sa proučavanjima heljde. Predstavljanje Projekta i projektnih zadataka, putem video bim prezentacije,  predstavili su: prof. dr Radivoje Jevtić (osnovne informacije), dr Sanja Mikić (tritikale), dr Ljiljana Brbaklić (golozrni ječam), master Anja Dolapčev (lupinu), dr Vesna Župunski (sisteme gajenja strnih žita i leguminoza), a dr Željko Milovac (entomološka istraživanja na ogledima sa cvetnim smešama). Ispred Instituta za prehrambene tehnologije (FINS), koji je jedan od 27 učesnika na ovom Projektu, dr Tamara Dapčević Hadnađev predstavila je rezultate koji se odnose na ispitivanje tržišta, tehnološki kvalitet i dobijanje finalnih proizvoda od šest proučavanih biljnih vrsta.