U Novom Sadu je u organizaciji našeg Instituta, u periodu od 16. do 20. septembra, održana međunarodna konferencija pod nazivom: 14th Conference of the IOBC/WPRS Working Group on the “Integrated Protection of Stored Products – IPSP2024”. Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Međunarodne organizacije za biološku kontrolu (International Organisation for Biological and Integrated Control – West Palaearctic Regional Section -IOBC-WPRS).
Na otvaranju konferencije, govorili su dr Marc Bardin, ispred organizacije IOBC, dr Jordi Riudavets, konvenor IOBC grupe, dr Mladen Petreš, zamenik sekretara Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, prof. dr Dragana Latković, v.d. direktora Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, dr Sonja Gvozdenac, predsednik Naučnog odbora, a konferenciju je zvanično otvorila prof. dr Marijana Dukić Mijatović, predsednica Upravnog Odbora Instituta.
Na konferenciji je bilo 130 učesnika, iz 14 zemalja sa 3 kontinenta. Prezentovano je 55 radova, u 7 sekcija i to: i) Biology, ecology, biodiversity and behaviour of stored product pests, ii) Biological control and natural products in stored product protection, iii) Physical control, controlled atmospheres, hermetic storage and extreme temperature in stored product protection, iv) Chemical control of stored product pests and pest resistance, v) Prevention methods from postharvest to final product, vi) Food and feed safety i vii) Stored product insects as food and feed. Upriličena su tri plenarna predavanja, o veoma aktuelnim i inovativnim temama, vezano za inovativne metode suzbijanja glodara u skladištima i primenu genetičkih metoda u kontroli štetočina uskladištenih proizvoda sa naglaskom na moguću primenu prirodnih mutacija. U okviru Konferencije, organizovane su dve tehničke ekskurzije (poseta našem Institutu i industriji Danubius), kao i dve Radne sesije, što je novina u odnosu na prethodne konferencije organizovane u okviru ove radne grupe. Ove godine smo prvi put uveli nagradu za najbolju studentsku prezentaciju.
Na osnovu broja tema prezentovanih po navedenim sekcijama, evidentan je porast problema sa pojavom rezistentnosti skladišnih insekta prema registrovanim insekticidima, što ukazuje na rastuću potrebu za razvojem bioracionalnih i bioloških metoda, poput primene prirodnih materija (inertnih prašiva, botaničkih insekticida i slično). Takođe, naglašeno je da veću pažnju treba posvetiti primeni preventivnih mera, razvoju novih sistema monitoringa prisustva štetočina, ali i patogena i mikotoksina na uskladištenim proizvodima, zatim digitalnih tehnologija koje ukazuju na ranu detekciju pojave štetočina, kao i na početak „kvarenja“ uskladištene robe. Potrebno je uložiti više napora u optimizaciju metoda primene prirodnih neprijatelja, ali i apelovati na kreatore politika i pravilnika da se u domenu regulativa primene ovih agenasa omogući registracija sa manje administrativnih procedura. Jedan od ključnih zaključaka je bio i da je potrebno oformiti evropsku mrežu za monitoring pojave i kretanja štetočina uskladištenih proizvoda, širenja areala rasprostranjenja pogotovo u kontekstu klimatskih promena, a posebno je neophodno ustanoviti rigorozni sistem praćenja karantinskih vrsta.
Dr Sonja Gvozdenac, predsednik naučnog odbora Konferencije
Foto: Učesnici IPSP2024