Analiza zemljišta, pravovremena i kvalitetno izvedena osnovna obrada i predsetvena priprema zemljišta, upotreba deklarisanog semena, optimalni setveni rok, izbor odgovarajuće sorte i setvena norma, najvažniji su koraci ka uspešnoj setvi strnih žita koja se približava. Prema rečima dr Vladimira Aćina , višeg naučnog saradnika u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, jedan od značajnih saveta proizvođačima jeste da se ne odlučuju samo za jednu sortu strnih žita već da ih kombinuju.
-Od početka godine do sada smo bili u deficitu 150 – 200 l padavina, ali je prošle nedelje palo oko 60 l što je malo popravilo vlažnost u oraničnom sloju. To će omogućiti klasičnu obradu zemljišta za setvu strnih žita. Pre setve svakako je preporuka da poljoprivredni proizvođači urade osnovnu analizu zemljišta kako bi tačno znali da li i koliko treba đubriva njihovoj parceli. Ova analiza je zaista obavezna i radi se jednom u četiri – pet godina. Setva strnih žita ne zahteva duboku obradu zemljišta, jedino ukoliko je potrebno mnogo đubriva onda je dobro da se zaore. Svakako jedan od značajnih saveta proizvođačima jeste da se ne odlučuju samo za jednu sortu strnih žita već da ih kombinuju, da poseju i rane i kasne sorte, kao i one visokog i niskog habitusa – rekao je dr Aćin i dodao da optimalni tj. pravovremeni rok setve predstavlja jednu od najvažnijih mera u proizvodnji strnih žita.
-Vreme setve najviše modifikuje prinos i istovremeno određuje delovanje svih ostalih agrotehničkih mera u proizvodnji, a ujedno predstavlja i najjeftiniju agrotehničku meru. Pravovremenom setvom omogućava se predzimski razvoj ozimih formi žita, dobro ukorenjavanje i priprema za prezimljavanje. U uslovima klimatskih promena, optimalni rok setve može uticati na smanjenje negativnog delovanja nepovoljnih vremenskih pojava, u smislu njihovog izbegavanja u kritičnim fazama porasta – rekao je dr Aćin.
Setva izvan optimalnog roka često je uzrok pada prinosa ozimih strnina. Kašnjenje u setvi direktno smanjuje potencijal za prinos i može dovesti do negativnog delovanja vremenskih pojava. Ovde se, pre svega, misli na niske temperature, kada nedovoljno razvijene biljke propadaju u uslovima oštre zime, ali i potencijalno visoke temperature tokom oplodnje i nalivanja zrna, što prouzrokuje smanjenje broja zrna po klasu i mase zrna. Kako dr Aćin navodi, kasnija žetva je naročito problematična kod ječmova, jer značajno može da umanji prinos. Takođe, ranija setva može imati negativne posledice na visinu prinosa. Prilikom suviše rane setve biljke su duže izložene uticaju abiotičkog i biotičkog stresa, usled čega može doći do većeg napada bolesti ili insekata.
Još jedan od preduslova za dobar prinos i kvalitet strnina je i pravilna setvena norma. Ona se dobije kada se preporučena gustina setve (npr. 500 kl. zrna/m2) pomnoži masom 1000 zrna i podeli sa upotrebnom vrednosti. Upotrebna vrednost se izračunava tako što se pomnože klijavost i čistoća semena. Kod NS seme sortimenta podaci neophodni za izračunavanje setvene norme nalaze se na deklaraciji. Razlika vrednosti nekog od parametara može dovesti do značajnijih razlika u setvenoj normi.
– Kada je gustina setve u pitanju, pšenica se seje od 450 do 500 kl. zrna/ m2, višeredi ječam sa manjom gustinom, od 300 do 350 kl. zrna/ m2, a dvoredi ječam na 350 do 400 kl. zrna/ m2. Ovas se seje na 450 – 500 kl. zrna/ m2, raž od 400 do 500 kl. zrna/ m2. Kod raži treba napomenuti da je ona pogodnija za setvu na slabijim zemljištima i da je izuzetno otporna na niske temperature. Upotrebom deklarisanog semena smanjuju se rizici u proizvodnji, a postižu se veći, stabilniji i kvalitetniji prinosi – zaključuje dr Aćin.
Sortiment Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju obuhvata tri sorte ozimog ječma. Nonius je pogodan za ishranu domaćih životinja. Novosadski 565 je pivarski i stočni ječam. NS Parip je novi višeredni ječam rekordnih prinosa. Pored ječmova, NS Seme sortiment obuhvata obuhvata 10 sorti pšenice. Simonida je sorta sa visokim sadržajem proteina i vlažnog glutena. NS 40 S je sorta rekordnih prinosa. Zvezdana je sorta za intenzivne uslove proizvodnje, otporna na poleganje. Pobeda je sorta visoke adaptabilnosti, a Renesansa daje stabilne prinose. NS Obala je izuzetno adaptabilna sorta, posebno u lošim uslovima sredine. NS Igra i NS Grivna su sorte sa visokim koeficijentom bokorenja. NS Epoha ima dobar tehnološki kvalitet, a NS Rajna ima visoke i stabilne prinose. U okviru NS Seme sortimenta postoje adaptabilni ozimi ovas NS Jadar, raž NS Savo i tritikale Odisej.
Stručnjaci sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo stoje na raspolaganju svim poljoprivrednim proizvođačima za stručne savete kao i pomoć oko samog izbora sorti.