Visoke temperature i nedostatak vlage glavni su razlozi zbog kojih je kasnila setva na poljima uljane repice ove godine. Prema rečima prof. dr Ane Marjanović Jeromele sa odseka za uljanu repicu Odeljenja za suncokret Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, usevi za sada izgledaju dobro , iako je na pojedinim delovima bilo pojave štetnih insekata.

Ove godine smo imali izuzetno kasnu setvu, ali ne samo kasnu setvu, nego i kasnu pripremu. S obzirom na izuzetno visoke temperature i nedostatak vlage koje nisu dozvolјavale polјoprivrednicima da započnu pripremu, bilo je setvi početkom oktobra, pa čak i do polovine oktobra. Za sada usevi izgledaju dobro i nadam se da ćemo nastaviti u narednom periodu s ovakvim vremenskim uslovima i da će repica dobro ući u zimu. Proizvođači su uglavnom dobro procenili da li početi sa setvom ili ne. Tu je i zaštita useva od ptica i insekata. Moramo još biti na oprezu jer može biti napada tokom celog oktobra, pa i početkom novembra, s obzirom na ove visoke temperature. Proizvođači će proceniti ako je oko 50 bilјaka po kvadratnom metru takav usev treba ostaviti- rekla je prof. dr Ana Marjanović Jeromela i dodala da su ostaci herbicida na pojedinim terenima uticali na klijanje i nicanje ulјane repice.

Ulјana repica je dosta osetlјiva na fitotoksičnosti pojedinih herbicida, naročito onih koji se koriste u soji. Međutim, proizvođači to već znaju i vrlo obazrivo koriste parcelu i rade analize. Ono što je problem su pojave štetnih insekata, najčešće je to buvač , a moguće je da će doći do pojave lisnih osa, a kasnije i vaši. Mnogo krupniji organizmi koje načine štetu jesu glodari koji mogu da se pojave u slučaju da bude blaga zima. Tada može doći do kalamiteta, jer oni izuzetno lako i rado konzumiraju ulјanu repicu, s obzirom da ona bude jedina zelena stočna hrana koju oni jedu.  Znači, proizvođači treba da obrate pažnju da se sa pojavom glodara odmah krene u njihovo suzbijanje – navodi prof. dr Ana Marjanović Jeromela.

Pre setve uljane repice poljoprivredni proizvođači bi trebali da urade analizu zemljišta da bi videli koje hranjive materije je neophodno dodati mineralnim đubrivom za popravku prirodne plodnosti. Nakon setve, kada dođe vreme za prihranu uljane repice, prema rečima prof. dr Ane Marjanović Jeromele taj faktor u proizvodnji ove biljne kulture ne treba propustiti.

Proizvođači se obično reše da unesu đubriva na usev, ali se dogodi i da na pojedinim zemlјištima ili u slučaju finansijskih poteškoća  preskoče ovaj korak u agrotehnici što ne bi trebalo. Ulјanoj repici škodi samo onaj azot koji joj ne damo. Ovde treba pomenuti i da je kiša koja je padala u prethodnom periodu sprečila pojavu pokorice. Ona može da bude veliki problem u klijanju i nicanju ulјane repice. Međutim, pokorice srećom nije bilo na većini područja, tako da ono što je posejano uglavnom je dobro niklo, što je za ohrabrenje. Nažalost nije puno posejano s obzirom da je kiša ipak došla prekasno. To je velika šteta, jer bi površine pod uljanom repicom trebalo proširiti. Ulјana repica na tržištu naše države se otkuplјuje vrlo brzo i lako. Od proizvođača sirovinu otkupljuju veće ulјare koje imaju svoje pogone za preradu ulјane repice – zaključuje prof. dr Ana Marijanović Jeromela.