U sredu 4. juna održan je Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice na Rimskim šančevima u organizaciji Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Ova manifestacija, koja okuplja poljoprivredne proizvođače, naučnike, stručnjake i partnere iz celog regiona, još jednom je potvrdila značaj domaće nauke u razvoju savremene i konkurentne poljoprivrede.
Prof. dr Dragana Latković, direktorka Instituta, istakla je da Institut postoji gotovo devet decenija, tokom kojih su stvarane sorte i hibridi prilagođeni agroekološkim uslovima Srbije, sa jasnim ciljem, a to je unapređenje poljoprivrede i obezbeđivanje prehrambene sigurnosti za sve građane.
Nakon direktorke prisutnima su se obratili i vodeći stručnjaci Instituta: prof. dr Ana Marjanović Jeromela, rukovodilac Odseka za uljanu repicu u okviru Odeljenja za suncokret, dr Vuk Đorđević, rukovodilac Odeljenja za leguminoze, i dr Milan Mirosavljević, rukovodilac Odeljenja za strna žita.
Oni su predstavili rezultate dugogodišnjeg rada na oplemenjivanju strnih žita, krmnog bilja i uljane repice i istakli da sorte i hibridi Instituta donose visoke i stabilne prinose. Pozvali su prisutne da iskoriste priliku da direktno na Oglednim poljima Instituta vide najnovije sorte, uporede ih i dobiju stručne savete iz prve ruke.
Skupu se obratila i prof. dr Marijana Dukić Mijatović, predsednica Upravnog odbora Instituta, koja je naglasila značaj domaće selekcije i semenske proizvodnje, posebno u kontekstu stvaranja sorti koje su u potpunosti prilagođene našim agroekološkim uslovima i zahtevima tržišta. Kako je istakla, unapređenje poljoprivrede ne može se zamisliti bez stabilne i domaće semenske baze.
U ime institucija koje podržavaju rad Instituta, prisutne je pozdravio i Petar Samolovac iz Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, koji je istakao dugogodišnju uspešnu saradnju i zajedničke projekte usmerene ka daljem razvoju poljoprivrede.
Manifestaciju je svečano otvorio prof. dr Branko Markoski iz Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, istakavši značaj postojanja domaćeg instituta koji uspešno spaja nauku i praksu, čime daje ogroman doprinos razvoju ne samo poljoprivrede, već i ukupne naučnoistraživačke zajednice.
Nakon obraćanja, poljoprivredni proizvođači su zajedno sa stručnjacima Instituta obišli Ogledna polja, gde su imali priliku da na terenu vide najnovije sorte i hibride strnih žita, krmnog bilja i uljane repice. U neposrednoj komunikaciji sa naučnicima mogli su da dobiju odgovore na konkretna pitanja i savete koji se tiču proizvodnje, izbora sorti, tehnologije gajenja i tržišnih potencijala.
Dan polja još jednom je pokazao koliko je važno ulagati u domaću nauku, znanje i tehnologiju, jer jedino kroz sopstvena rešenja možemo graditi održivu, sigurnu i uspešnu budućnost poljoprivrede u Srbiji.