Deset miliona dinara vrednost je ugovora za 13 korisnika koji su dobili sredstva za kontrolu plodnosti obradivog zemljišta na teritoriji AP Vojvodine, a koje je podelio Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo. Cilj ove mere jeste da se poboljša kontrola i očuvanje plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta kako bi se unapredila poljoprivredna proizvodnja na području Vojvodine.
Ugovore je uručio pomoćnik pokrajinskog sekretara Petar Samolovac koji je podsetio na to da resorni sekretarijat ovu meru sprovodi godinama unazad.
-Od 2016. godine Sekretarijat je uložio preko 60 miliona dinara u uzorkovanje i analizu poljoprivrednog zemljišta. Preko 27.000 lokacija je uzorkovano – izjavio je Samolovac i dodao da je planirana i nabavka specijalizovanog vozila kako bi se dolazilo do što većeg broja uzoraka i boljih rezultata.
-Prirodni uslovi, kao i uslovi na tržištu poljoprivrednih proizvoda nisu povoljni i Sekretarijat ovom merom nastoji da smanji troškove. Ovo je pravo vreme da se urade ove analize kod skidanja useva – rekao je Samolovac i dodao da će Sekretarijat nastaviti da opredeljuje sredstva za ovu namenu.
Ove godine su podržani programi Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i poljoprivrednih stručnih službi i stanica u Novom Sadu, Subotici, Zrenjaninu, Vršcu, Pančevu, Senti, Rumi, Sremskoj Mitrovici, Kikindi, Bačkoj Topoli, Vrbasu i Somboru.
Naučna savetnica na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Institutu od nacionalnog značaja, dr Jordana Ninkov rekla je da ovaj ugovor u suštini nastavak dugogodišnje saradnje između Pokrajine i Instituta.
-Godinama unazad Institut i Pokrajina sarađuju na velikom broju projekata, a ovo je jedan od njih. Idealna prilika da poljoprivrednici urade analizu zemljišta i u našoj Labaratoriji za zemljište i agroekologiju dobiju odgovor i preporuku za količinu đubriva koju treba da upotrebe na svojoj parceli. Treba napomenuti da naša labaratorija za razliku od svih ostalih radi analizu i na teške metale u zemljištu- rekla je dr Ninkov.
dr Svetlana Rolјević Nikolić, direktorka Istraživačko-razvojnog instituta “Tamiš” u Pančevu napomenula je da je polovina decembra rok za ralizaciju ovog ugovora.
– Naš zadatak je da na području naše stručne službe, koje obuhvataju četiri opštine, analiziramo oko 300 uzoraka, u okviru osnovnih parametara plodnosti. Pod tim se podrazumeva ph vrednost, kalcijum-karbonat, azot- fosfor, ali i za sve teške metale. Na taj način ćemo videti koliko je zemlјište opterećeno teškim metalima, usled neadekvatne primene sredstava i mineralnih đubriva. Takve uzorke šalјemo u akreditovanu laboratoriju u Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu. Mi imamo rok, da do polovine decembra realizujemo ovaj posao. Ukoliko se otkrije da u nekom uzorku ima teških metala, mi obilazimo teren, razgovaramo sa polјoprivrednim proizvođačima- rekla je dr Roljević Nikolić.