Drugi dan VII naučno – stručnog simpozijuma „Pivo, pivarske sirovine i tržište“ počeo je predavanjima po pozivu a kopredsedavajući su bili dr Ljiljana Brbaklić iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Vinko Krstanović. Učešće u prvom setu predavanja imali su predstavnici Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.
Prvo u nizu predavanje održala je dr Ljiljana Brbaklić na temu „Evaluacija osobina kvaliteta i prinosa NS sorti ječma u vegetacionoj sezoni 2023/2024“ i istakla da oplemenjivanje pivarskog ječma u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo ima tradiciju dužu od sedamdeset godina. Tokom tog perioda je stvoren i registrovan veliki broj sorti ječma ozimog i jarog tipa, koje su se izdvojile po visokom genetskom potencijalu za prinos i dobrim karakteristikama tehnološkog kvaliteta potrebnim za proizvodnju slada. Sve veći zahtevi industrije i potražnja za novim ukusima piva, kako u velikim multinacionalnim kompanija tako i u malim zanatskim pivarama, predstavljaju odličnu mogućnost za upotrebu novosadskih sorti pivarskog ječma u proizvodnji slada čime bi se obezbedila veća divergentnost postojećeg dostupnog sortimenta, izvrsnost, stvorili novi izazovi i posebnost u proizvodnji piva.
Potom je Robert Nemeš održao predavanje na temu “Sirak kao sirovina u proizvodnji piva”. Proizvodnja piva, kao jednog od najpopularnijih pića obuhvata samo četiri sastojka: kvasac, vodu, hmelj i slad. Kao primarni izvor žitarica za proizvodnju piva koristi se sladni ječam, dok alternativne sirovine poput sirka, usled njegovog fermentativnog kapaciteta, postaju sve popularnije. Dobijeno sirkovo pivo ima nizak sadržaj alkohola, složeni, aromatični, blago gorko-kiseli ukus i manje stabilnu penu. Najsigurniji metod za proizvodnju piva bez glutena je upotreba žitarica bez glutena, kao što je sirak. Bezglutensko pivo je alternativa ne samo osobama koje nisu tolerantne na gluten, već i onima koji su zainteresovani za razne nove proizvode koji se plasiraju na tržište. Prema izveštaju koji je objavio Fior Markets, globalno tržište piva bez glutena će do 2025. godine porasti na 18,7 milijardi dolara, sa godišnjom stopom rasta od 16,3%.
Poslednje u nizu predavanja održala je dr Sonja Gvozdenac na temu “Kako nutritivne osobine semena ječma utiču na razviće pirinčanog žiška”. Pirinčani žišak je primarna štetočina žitarica, od rastućeg značaja. Poslednjih godina predstavlja ograničavajući faktor tokom skladištenja strnih žita u Srbiji. Ima izraženu preferentnost prema pšenici, ali u značajnoj meri oštećuje i zrna ječma. Tokom ispitivanja sorte NS Parip, NS Izdan, NS Deran, NS Brka, Novosadski 565 i NS Asteriks su ispoljile tolerantnost i u pogledu razvoja žižaka (produkcije potomstva) i ishrane. Sorte koje su ispoljile određeni nivo tolerantnosti prema ovoj štetočini treba uzeti u obzir u budućim programima oplemenjivanja, pogotovo ukoliko prihvatimo činjenicu da će problem sa piriničanim žiškom biti sve veći, a mere suzbijanja sve oskudnije.