Konferencija za novinare kojom je najavljen veliki jesenji Dan polja koji će se održati 28.08.2024. godine na Rimskim šančevima održana je danas u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo. Ispred domaćina prisutnima se obratila prof. dr Dragana Latković, v.d. Direktora Instituta i najavila predstojeći događaj.

-Svima bih poželela dobrodošlicu i iskoristila priliku da najavim jesenji Dan polja koji se već tradicionalno održava na Rimskim šančevima, a koji će i ove godine okupiti veliki broj naših poljoprivrednika. I vi, predstavnici medija bićete naši dragi gosti. Ovo je prilika da svi posetioci vide da uprkos lošim vremenski uslovima i sušnoj godini, uz dobar odabir sortimenta i pravovremenim agrotehničkim merama mogu da se ostvare dobri rezultati. Mogućnost da vidite kako izgledaju dobra polja dobićete za dva dana na našoj velikoj manifestaciji, gde će biti predstavljeno više desetina sorti i hibrida različitih biljnih kultura.- rekla je prof. dr Latković. Prisutnima se ovom prilikom obratila i predsednica Upravnog odbora prof. dr Marijana Dukić Mijatović.

– Čast mi je da vas pozdravim ispred Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, koji postoji 86 punih godina, i za koji možemo sa punim pravom da kažemo da je jezgro poljoprivrednog znanja, inovacija i razvoja. Opravdanje ove izjave je u činjenici da Institut za ratarstvo i povrtarstvo ima jak naučni tim od 95 istraživača, od čega je 79 doktora nauka. Oplemenjivači Instituta stvorili su preko 2000 sorti i hibrida, od čega je više od 1000 registrovano i gaji se i u inostranstvu u više od 30 zemalja –  naglasila je prof. dr Dukić Mijatović i dodala da je izuzetno važno pomenuti, naročito u ovom vremenu menjanja klime da Institut ima Centar izuzetnih vrednosti za inovacije u oplemenjivanju biljaka tolerantnih na promene klime – Climate Crops. Detljnije o samom Centru od izuzetnih vrednosti prisutnima je ispričala savetnica za naučno – istraživački rad dr Dragana Miladinović.

– To je bogatstvo koje naša država ima, da mi imamo instituciju koja se bavi kreiranjem sorti i hibrida koji su adaptirani za naše uslove proizvodnje, a tu pre svega spadaju i klimatski uslovi. Mi smo u našim istraživanjima, a i vi ste svedoci toga, primetili da se pojavljuju neki ekstremni klimatski uslovi i da je vreme da se Institut na jedan intenzivniji i moderniji način pozabavi tim problemom. Čekaju nas dugi periodi suša i to kombinovano sa visokim temperaturama, što mi zovemo ekstremni klimatski uslovi, zatim, ono što smo imali prilike prošle godine da vidimo, olujne padavine, gde imamo velike količine padavina za kratko vreme, kao i sve veću pojavu šumskih požara. Cela Evropa radi na tome da se stvori novi sortiment, da se odrede novi datumi setve jer je i to jedan od načina da se utiče na klimatske promene, kao i da se sve više navodnjava zemljište gde se očekuju velike suše – rekla je dr Dragana Miladinović i dodala da je Institut uveo novu oblast koja se zove epigenetika.

– Epigenetika proučava otpornost biljke i prenošenje njenog odgovora i na potomstvo u smislu višestrukih stresova. Kako biljka reaguje na stres, koji su to okidači i kako mi možemo kada dobijemo neki novi genotip, koji mi zovemo marker, odmah da znamo, da ta biljka i pre nego što izađe na parcelu ima potencijal da bude otporna na sušu – zaključila je dr Miladinović.

Na konferenciji su učestvovali doktori nauka svih Odeljenja Instituta za ratarstvo i povrtarstvo : prof. dr Ana Marjanović Jeromela, dr Božana Purar, dr Vuk Đorđević, dr Milan Mirodsavljević, dr Goran Bekavac, dr Milan Jocković koji su medijima kroz sručne savete saopštili kako  uz pomoć znanja , dobrog sortimenta i pravilne agrotehnike prevazići probleme uslovljene sušom, naročito u ovako specifičnim proizvodnim godinama.